Hakkımda

Hakkımda

Hakkımda

Kişisel blog ne işe yarar? Kişisel blog nedir? Faydaları nelerdir? Kopmaca sitesi olarak sizlere kişisel web sitesi/blog hakkında detayları sunacağım. Kişisel blog insanların kendi düşüncelerini, becerilerini, ilgi alanlarını yazıp başka insanların okuması için paylaştığı bir internet sitesi/blogtur. Kabaca bu şekilde tabir edeceğimiz kişisel bloğu çok fazla şekilde de detaylandırabiliriz. Kişisel bloglar insanların kendi özelleri olabileceği gibi belirli bir konu hakkında bilgilendirici, aydınlatıcı içeriklerle ve yazılarla da donatılabilir. Ayrıca resimlerle de desteklenebileceği üzere sadece resim odaklı kişisel bloglar da olabilir.

Sadece resim odaklı kişisel blogların en güzel örneği Instagram’dır. Instagram sosyal medyanın gelişmesiyle hayatımıza giren fotoğraf odaklı bir mobil uygulamadır. Bugün milyonlarca kullanıcıya hizmet veren Instagram artık e-ticaret’e doğru kaymaktadır. Ancak tabanı resim odaklı kişisel blog olarak görev yapmakta.

Kişisel bloglar herkesin kullanabileceği hatta kullanması gereken bir tür olmakla birlikte günümüzde çok az insan tarafından tercih ediliyor. Aslında herkes hayatta farklı şeylerden zevk alabiliyorken farklı konularda da konuşabiliyor. Bu konuşmalar yazıya dökülüp online ortama aktarılarak da bloglar oluşturulabilir. Maalesef ki çok az insan bunu tercih ediyor.

Sinemadan teknolojiye, edebiyattan spora her konuda kişisel blog tutulabilir. Bu tamamen sizlerin ilgi alanlarınızın nerelerde olduğuyla alakalıdır. Blog tutmak insana kendisiyle baş başa kalma imkanı sunduğundan terapi etkisi de oluşturur. Hayatta her zaman her şeyi birilerine anlatamayabiliriz. Ancak yazıya dökebiliriz. İçimizi rahatlatmak açısından veya düşüncelerimizi başkası ile paylaşmak açsından kişisel bloglar oldukça faydalı oluyor.

Duygu ve düşüncelerin yazıya aktarımı ve o yazının da insanlar tarafından okunduğunun bilinmesi de ekstra bir mutluluk verebilir. Sizler eğer kişisel blog yazmak istiyorsanız bunu hemen gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda da birçok altyapı sağlayıcısı ücretsiz olarak kişisel bloglar sunuyor. Kısa bir kayıt işleminin ardından açacağınız blog sizlere yıllar boyunca arkadaşlık, dostluk kurabilir.

Hemen hemen her konuda yazılabilecek olan bloglar gelir kaynağına da dönüştürülebilir. Blog dediğimiz şey bir internet sitesi olduğundan dolayı ziyaretçi sayısının artmasıyla reklam gelirlerine dönüştürülebilir. Kişisel bloglar için çok tercih edilen bir yöntem olmasa da isteyenler bu yola başvurabilirler.

Yukarıda Instagram örneğinde söylediğimiz gibi fotoğraf üzerine odaklı bir kişisel blog olan Instagram günümüzde bir e-ticaret mantığında çalışmaktadır. Ne kadar çok takipçiniz varsa o kadar çok kişiye ulaşabilir ve istediğiniz şeyi satabilir veya reklamını yapabilirsiniz.

Aynı şey kişisel bloglar için de geçerlidir. Sizin bloğunuz ne kadar çok insan tarafından takip edilirse o kadar çok reklam gösterimi olacağı için o kadar çok da reklam gelirine ulaşırsınız.

Kişisel bloglar çok fazla çeşitlendirilebilir. Çeşidine göre de teması belirlenir. İsteğe göre reklam alanları da belirlenebilir. Bugün ücretsiz bir şekilde sahip olacağınız bloglara ücretsiz bir şekilde tema yerleştirmesi yapabilirsiniz. Anında yazmaya başlayarak insanlara duygu, düşünce, fikir veya araştırmalarınızı ulaştırabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınız sayesinde yakın çevrenize oradan da büyük kitlelere ulaştıracağınız yazılarınız geri dönüşler alacaktır. Feedback dediğimiz bu geri dönüşleri dikkate alarak ilerleyen yazılarınızı bu şekilde hazırlayabilirsiniz. Kullanıcı odaklı ilerlerseniz bloğunuzu ziyaret eden kişiler daha sonra tekrar ziyarete geleceklerdir.

İnsanların bloğunuzu ziyaretleri sırasında memnun kalmaları durumunda yorum, takip etme gibi tercihler yapılabilir. Bu da yine daha sonraki ziyaretlere kapı aralayacaktır. Belirli büyüklüğe ulaşan kişisel bloglar reklam geliri için kullanılabilir. Kişinin kendi tercihine kalan bir durum olmakla birlikte kişisel blogların kullanıcı açısından sevilmesi için reklam gösterimlerini minimum düzeyde tutmakta fayda vardır. Yazının dört bir tarafı reklamla doluyken ziyaretçi memnuniyetinden bahsetmek ne yazık ki pek mümkün olmayacaktır.