Webratik Hızıyla Sitenizi Açın!

+90 (537) 893 27 27

ya da

Sizi Arayalım

Mobil Uyumlu, responsive web sitelerinin avantajları nelerdir?

21 Ağustos 2020
Mobil Uyumlu, responsive web sitelerinin avantajları nelerdir?

Responsive web tasarım yani duyarlı web tasarımı, web sayfalarının çeşitli cihazlarda ve pencere veya ekran boyutlarında iyi görüntülenmesini sağlayan web tasarımına bir yaklaşımdır.

Web sitenize erişen mobil cihaz sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Web sitenizi mobil uyumlu olacak şekilde tasarlamak, sayfalarınızın bütün cihazlarda iyi performans göstermesini sağlar.

Mobil teknolojiler dünyayı değiştiriyor. Bugün, herkesin akıllı telefonu var ve bu telefonlarla sürekli iletişim kuruyor, ürün ve bilgi arıyorlar. Birçok ülkede, akıllı telefonların sayısı kişisel bilgisayarların sayısını geçmiş durumda. Mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak dijital dünyada yer almanızı sağlayacak çok önemli bir etken.

Web siteniz henüz mobil uyumlu değilse en kısa zamanda Webratik ile web sitenizi yeniden yapılandırarak mobil uyumlu hale getirmelisiniz çünkü,  web sitenize gelen ziyaretçi ve müşterilerinizin çoğunluğu büyük olasılıkla bir mobil cihaz kullanıyordur.

Responsive Tasarım nedir?

Web sitelerinin, mobil uyumlu tasarım halinde getirilmesi responsive olarak tanımlanabilmektedir. Genel olarak tüm cihazlarda daha iyi bir görünüm, ideal bir tasarım sağlanmaya çalışılması, kullanıcılarına kolaylıklar sunmaktadır. Bildiğiniz gibi responsive tasarıma sahip olmayan web adreslerini, mobil cihazlar ile birlikte kullanmak bir hayli zordur. Bunu daha kolay bir hale getirebilmek, içeriklerin daha rahat okunabilmesi için bu uyum ciddi ölçüde önemlidir. 

Neden mobil uyumlu web siteniz olmalı?

Web siteniz mobil uyumlu değilse web sitenizin mobil cihazda görüntülenmesi ve kullanılması zor olabilir. Mobil uyumlu olmayan bir site, kullanıcıların içeriği okumak için sıkıştırmasını veya yakınlaştırmasını gerektirir. Kullanıcılar bunu sinir bozucu bir deneyim olarak görür ve büyük olasılıkla siteyi terk eder.  Bu da firmanızın imajı açısından büyük bir prestij kaydına neden olabilir.

Mobil uyumluluk, işletmeniz için kritik öneme sahiptir. İster endüstriyel makinalar ve ürünler üreten bir firma olun, ister blog yazıyor olun  veya potansiyel müşterilere ürün satıyor olun. Ziyaretçileriniz ve potansiyel müşterilerinizin, mobil cihazlarından ziyaret ettiklerinde web sitenizi iyi bir şekilde deneyimleyebilmelerini sağlayın.

mobiluyumlusite

Mobil uyumlu bir web sitesine nasıl sahip olabilirim?

Çok temel bir uygulama düzeyinde, mevcut bir masaüstü sitesini mobil ortama geçirmek, masaüstü sitedeki mevcut içerik bölümlerini kullanmayı ve bunları mobil uyumlu bir tasarım modelinde düzenlemeyi gerektirir.

Mevcut web sitenizin mobil uyumlu hale getirilmesi için bu konuda hizmet aldığınız yazılım firmasına bu talebinizi iletmeli veya bu konuda hazır hizmetler sunan Webratik Mobil Uyumlu Hazır Web Sitesi şablonlarından birini seçerek web sitenizi yeniden yapılandırmalısınız.

Mobil cihazlar ile uyumlu bir site oluşturmak maliyetli midir?

Mobil uyumlu bir web siteniz yoksa ve siteniz sadece masaüstü bilgisayarlara göre hazırlanmışsa muhtemelen web sitenizin hem masaüstü versiyonunun hem de beraberinde mobil versiyonunun yeniden hazırlanması gerekebilir. Bunun için mevcut web sitenizi yapan firmanız ileiletişime geçerek teklif isteyebilir veya Mobil uyumlu Webratik Site şablonlarından birini 650 TL gibi bir fayata kullanmaya başlayabilirsiniz.  

Mobil uyumlu web sitesinin avantajları nelerdir?

Elbette ki yukarıda da bahsettiğimiz gibi en önemli avantajları arasında arayüzü daha rahat kullanabilmek yer alıyor. Mobil uyum olmayan web adreslerinde, kategorilere ulaşabilmek ya da içerikte yer alan bilgilere göz atmak biraz zor oluyor. Mobil uyumlu olan web adresleri ise tüm yorumlar ve içerikleri kullanıcısına daha rahat sunabiliyor. 

Mobil uyumlu olmayan web sitelerinin kullanım zorluğu

Her ne kadar artık pek çok web adresi mobil cihazlara uyumluluk sağlasa da, maalesef bazı web adreslerinde bu mümkün olmamaktadır. Bir web adresinden bilgi almak istiyor, istediğiniz içeriğe ve menülere tam olarak ulaşamıyorsanız, mobil cihazınızın zoom özelliğini, yani yakınlaştırma özelliğini kullanarak, içeriklere göz atabilmeniz mümkündür. Ancak bu şekilde istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Elbette ki kullanımı zor ve bir hayli zahmetli olsa da çözüm bu olabilir. 

Google artık mobil uyumlu site istiyor

 

Google 2015 yılında yaptığı bir değişiklikle mobile yüzde 100 uyumlu web sitelerinin arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkacağını ve bir sitenin tamamen mobil uyumlu olmasının arama sonuçlarındaki sıralamasını ve puanını direkt olarak etkileyeceğini açıklamıştı. Daha öncesinde şirket modern akıllı telefonlarla uyumlu web sitelerini mobil arama sonuçlarında dikkate alıyordu ve kullanıcılara gösteriyordu. Yapılan bu algoritma değişikliği ile direkt olarak mobil uyumlu ve kullanıcı dostu olarak tasarlanmış siteler arama sonuçlarından olumlu yönde etkilenmekte ve daha üst sıralarda listelenmekte. 2015 yılından bu yana birçok firma web sitesiniz mobil uyumlu hale getirdi bile. Peki sizin siteniz mobil cihazlara uyumlu mu? Cevabınız hayır ise mobil uyumlu Webratik Hazır Web Temalarından birini seçerek hemen yarın mobil uyumlu bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Sitenizin mobil cihazlara uyumlu olup olmadığını aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz.

https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr

 

Kaynak : Webratik.com